NOU/NOME-koulutukset

NOME-LEIRI 2012

 

Salon Seudun Noutajat ry ja Auran Nuuskut ry järjestävät yhteisen NOME-leirin 17.-20.5. Somerniemellä Hovimäen leirintäalueella! Leirille ovat tervetulleita kaikki, jotka ovat kiinnostuneet NOMEsta, joko koiran kanssa tai ilman!

Lisätietoa leiristä löytyy omalta sivultaan


 

KURSSIMUOTOISET KOULUTUKSET

 

Seuraavat koulutukset alkavat keväällä. Jokaisen koulutusryhmän kohdalla on niiden alkamis ajankohta ja ilmoittautumisaika koulutukseen.

Tavoitteena on järjestää seuraavat ryhmät:


* Aloittelijat - suunnattu aloitteleville koirille, jotka tähtäväät taipumuskokeisiin. Myös pennut. Kurssilla aloitetaan damin kantamisesta ja siirrytään riistaan. Tavoitteena luoda hyvät perustat taipumiskokeiden suorittamiseen. Kurssilla on 5 treenikertaa, hinta 15 €. HUOM! 18.4. luento, joka tukee koulutusta! Kts. alempaa lisätietoja.

KOULUTUKSET ALKAVAT aloittelijoiden osalta 17.4.2012 klo 17.30-18.30 Lehmijärvellä Salossa. ilmoittautuminen koulutukseen sähköpostin kautta nounome (at) salonseudunnoutajat.fi

 


* NOU0 - suunnattu koirille, jotka ovat jo käyneet taipumuskokeissa, mutta eivät ole läpäisseet koetta. Kurssilla käydään läpi jokaiselle koirakolle "ongelmallinen" osa-alue, jolla pyritään saamaan työskentely toimimaan ilman ongelmia ja NOU-kokeen läpäiseminen mahdolliseksi. Kurssilla on 5 treenikertaa, hinta 15 €. HUOM! 18.4. luento, joka tukee koulutusta! Kts. alempaa lisätietoja.

KOULUTUKSET ALKAVAT NOU0 osalta 17.4.2012 klo 18.30-20 Lehmijärvellä Salossa. ilmoittautuminen koulutukseen sähköpostin kautta nounome (at) salonseudunnoutajat.fi

 


* NOU1- ALO3 - suunnattu koirille, jotka tähtäävät NOME-kokeisiin. Tarkoituksena luoda hyvä pohja koiralle & ohjaajalle ja aloittaa treenaaminen "tosissaan". Luoda treenimotivaatiota ja tuoda ohjaajille kokeiden kulkua selväksi. Kurssilla on 5 treenikertaa.

 


* ALO2-> -suunnattu koirille, jotka ovat saaneet NOME-kokeista vähintään ALO2 tuloksen. Kurssille osallistuminen vaatii hyvää perustottelevaisuutta kurssilla suoritettavien tehtävien vuoksi. Kurssin pohjana on käydä läpi kokeessa olevat osa-alueet ja antaa treenivinkkejä omatoimiseen treenaamiseen kurssin jälkeen. HUOM! Kurssi on 3 kertaa kestävä! Tämän jälkeen omatoimitreenit samalla paikalla!

 


* NOMETOKO - suunnattu koirakoille, jotka tarvitsevat tottelevaisuutta NOMEn treenaamisen yhteyteen. Kurssilla on 5 treenikertaa.

 


Kurssien maksu on 15 €/ koirakko /kurssi.

Koulutuksiin voi ilmoittautua sähköpostilla tai soittamalla Mia Lehtiselle. Tarkemmat tiedot koulutuspäivistä ja kellonajoista tulee myöhemmin keväällä. Ilmoittautuminen osoitteeseen
nounome (at) salonseudunnoutajat.fi
puhelimitse 0503764517 / Mia.

 

YKSITTÄISET KOULUTUSPÄIVÄT

 

- 14.4. Päivikki Seppänen tulee kouluttamaan Saloon.

Koulutus tarkoitettu NOU1 tuloksen saaneille koirille, jotka tähtäävät kokeisiin.

Koiralta vaaditaan perustottelevaisuutta. Koulutus kestää koko päivän. Koulutuksen hinta 15 €. Ilmoittautumiset nounome (at) salonseudunnoutajat.fi.  Lisätietoja koulutuksesta myöhemmin.

 

- 18.4. Petri Tuominen tulee pitämään NOU/NOME-luennon. Luennolla käydään läpi taipumuskokeiden kulku sekä NOMEkokeiden tärkeimmät koulutuskohdat. Kurssi on erittäin suositeltava kaikille koulutuksiin tänä vuonna aikoville! Luennon hinta on 10 €, sisältää kahvit ja tarjottavat. Maksu mielellään tilille 432721-233711. Ilmoittautumiset kahvin varalta 15.4. mennessä nounome (at) salonseudunnoutajat.fi

 

- 22.4. Martti Kallio tulee kouluttamaan Saloon.

Koulutus tarkoitettu NOU1 tuloksen saaneille koirille, jotka tähtäävät kokeisiin.

Koiralta vaaditaan perustottelevaisuutta. Koulutus kestää koko päivän. Koulutuksen hinta 15 €. Ilmoittautumiset nounome (at) salonseudunnoutajat.fi.  Lisätietoja koulutuksesta myöhemmin.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

NOME-toimikunta järjestää kevään ja kesän aikana yksittäisiä koulutuspäiviä, joissa kouluttajina yhdistyksen ulkopuolisia henkilöitä.

Nämä koulutukset ovat tarkoitettu pääasiassa NOU1-tuloksen saaneille, mutta osaan tullee pääsemään myös muitakin koirakoita jos perustottelevaisuus on kunnossa ja osaamista lajista on jo hieman. Tarkoituksena on tuoda NOME-kokeisiin tähtääville koirakoille uusia ideoita treenaamiseen omatoimisesti ja näin auttaa pääsemään eteenpäin ja parempiin tuloksiin! Aloitteleville ja NOU kokeisiin tähtääville järjestetään koulutuksia yhdistyksen omien kouluttajien kanssa.

Kaikkiin yksittäisiin koulutuspäiviin ovat kuunteluoppilaat erittäin tervetulleita! Ilman koiraa paikalla olevat oppivat päivästä varmasti eniten, koska pystyvät keskittymään 100% kokoajan kouluttajaan ilman oman koiran paikalla olemista!

Yksittäisistä koulutuspäivistä lisää infoa kotisivuilla kevään kuluessa.